Gediz Elektrik Abonelik İptali, Abonelik Başvurusu Nasıl Yapılır

Ülkemizde elektrik ya da doğalgaz gibi enerji kaynaklarının dağıtımı için firmalar ihaleye giriyorlar ve şehirlerin belirli bölgelerinde hizmet verirler. Gediz elektrik bölgenizde elektrik enerjisi dağıtımı yapan firma ise bu firmada abonelik başvurusu yaparak elektrik enerjisi size de arz edilir.

Abonelik açısından iki farklı durumu vardır. İlk etapta şebeke bağlı olmayan bir konut veya iş yerinde elektrik bağlanması için başvuru yapılır. Bu abonelik başvurusunun yapılması için talep edilen enerjiye göre tesisat düzenlenmesi gerekir, diğer yandan bina veya tesis için resmi açıdan ruhsat olmalıdır. Ayrıca son düzenlemelerle birlikte her bina için DASK gerekmektedir.

Eğer elektrik daha önce bağlandıysa öncelikle sizden önceki abonenin, Gediz Elektrik abonelik iptali yapılması gerekir. Önceki abone bu üyeliği iptal ederse siz burada yeni bir abonelik başlatabilirsiniz. Bu enerji arzları için ise salgın döneminde şubelerde karışıklık çıkmasını engellemek için Gediz Elektrik abonelik iptali ve abonelik başvurusu işlemleri için randevu alınabilir ya da internet üzerinden işlem talepleri yapılabilir. İnternet üzerinden yapılan işlemler için iki farklı yol seçilebilir, ilk yol firmanın web sitesi üzerinden işlem talebi vermektir, diğer yol ise E-devlet üzerinden bu işlemlerinizi gerçekleştirmektedir.

Gediz Elektrik Abonelik İptali E-Devlet

Gediz Elektrik bölgenize elektrik dağıtımı yapan firma ise bunun için abonelik işlemini yapmanız gerekir. Abonelik işlemi için gerekli olan belgeler ve diğer gereklilikler için de en başta olanlar DASK, tesisat gibi özelliklerdir. Bunlar tamamlandıysa, daha sonra siz başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca başvuru sırasında firmalar yasal olarak tanınan sınırları aşmamak kaydıyla bir teminat bedeli talep ederler. Başvuru öncesinde bu teminatın ödenmesi veya teminatın taksitler halinde faturaya yansıtılarak ödenmesi gerekir. Gediz Elektrik abonelik iptali ve abonelik başvurusu ile alakalı işlemler özellikle salgın sonrasında şube yerine Online İşlemler ve E-devlet üzerinden yapılmaya başlanmıştır. Bu hizmetler daha önceki süreçte de olmasına rağmen yeni dönemde salgının etkisinin çok ciddi biçimde görünmesiyle bu durum kritik bir hal almıştır. Bunun sonucunda Gediz Elektrik abonelik iptali ve başvurusu için yapılan taleplerin internet üzerinden çok daha kolay bir şekilde yapılmasına yönelik düzenlemeler hayata geçirilmiştir. Sonrasında ise firma müşterilerini bu alanda teşvik etmeye çalışarak şubelerin kapalı olduğu dönemde de hizmet verilmeye devam etmiştir. Gediz Elektrik ile E-devlet sistemi üzerinden işlem yapmak için öncelikle sistemde oturumunuzu açmanız gerekir. Eğer oturum için bir şifreniz yoksa bu şifreyi en yakın PTT şubesinden alabilirsiniz. Oturum açtıktan sonra arama bölümünde Gediz Elektrik anahtarını aramanız ve çıkan sonuçtaki firma profilini açmanız lazım, burada yapabileceğiniz işlemler sıralanır. Abonelik işlemlerini seçerek yeni abonelik başvurusu yapmak istediğinizi belirtin. Bundan sonra açılan sayfada gerekli bilgileri doldurmanız ve sonrasında talep oluştur demeniz işlemleri başlatır. Sizin ödemeniz miktarı belirtirler ve istediğiniz yöntem ile teminatın ödemesi yapılabilir.

Gediz Elektrik Abonelik İptali, Abonelik İşlemleri İçin Randevu

Gediz Elektrik abonelik iptali ve diğer işlemler için salgın etkisi karşısında birçok önlemi hayata geçirdi. Bu önlemler en başta şubelerdeki yoğunluğu azaltma amacıyla yapılırken bir süre sonra iş yerlerinin geçici süre kapanması ya da evden çalışma sistemine geçmesi ile birlikte online hizmetlere döndü. Bu nedenle Gediz Elektrik E-devlet ve firmanın web sitesi üzerinden işlemlerin yapılması ya da taleplerin verilmesi için birçok geliştirme yaptılar. Bunun sonucunda çoğu kişi evden çıkmaya gerek bile kalmadan sadece bir imza ile elektrik enerjisine ulaştılar ya da Gediz Elektrik abonelik iptali yaptılar. Bu durumun alternatifi olarak ise şubelerdeki yoğunluğu azaltma amaçlı randevulu çalışma sistemi başlatıldı. Bu sistem ile işlem yaptırmak isteyen kişiler firmanın web sitesi aracılığıyla daha sonraki mesai günlerine randevu aldılar. Bu şekilde işlem yapma isteyenler randevu saatinde şubeye giderek kalabalık olmadan işlemlerini gerçekleştirdiler. Bu alternatifler salgının etkisinin hissedildiği günümüzde de devam etmektedir.

Gediz Elektrik Abonelik İşlemleri ve Teminat Bedelleri

Abonelik işlemleri kapsamında Gediz Elektrik abonelik iptali, abonelik başvurusu ve isim değişikliği genelde en çok işlem yapılan başlıklardır. Bu işlemleri gerçekleştirmek için bahsettiğimiz gibi internet sitesi üzerinden giriş yapabilirsiniz. İnternet üzerinden kullanılabilecek daha basit yol ise muhtemelen E-devlet ile işlem yapmak olacaktır. İnternet üzerinden abonelik açma, kapatma, isim değiştirme, teminat bedeli veya fatura ödeme, borç sorgulama gibi pek çok işlemi yapabilirsiniz. Salgın etkileri firmayı online olarak yapılan işlemleri kolaylaştırmak ve genişletmek için bir gereklilik ortay çıkarmıştır. Ancak yine de işlemlerini şubede yapmak isteyenler için de bir fırsat tanınmıştır. Şubede her gün belirli sayıda kişiye hizmet verilmektedir ve yoğunluğu önlemek adına bu kişiler mesai öncesinde randevu ile belirlenir. Abonelik başvurusu veya isim değişikliği gibi işlemler için her müşteriden bir güvence bedeli talep edilir ve bu güvence bedeli tek seferde ya da taksitler halinde faturaya yansıtılarak ödenir. Gediz Elektrik abonelik iptali yapılırsa da bu güvence bedeli şartlı olarak geri ödenir. Eğer mevcut fatura ve zayiat borcunuz en başta ödediğiniz güvence bedelinden daha fazla bir tutarsa size ödeme yapılmaz ve kapatma işlemi için de önce sizden ödemeyi tamamlamanız istenir. Tam aksine güvence bedeli fazla olursa kalan bakiye size kısa süre içerisinde geri ödenir ve işlem tamamlanır.

Bu Yazıyı Paylaş