Finansbank EFT İptali, Para Transfer Yöntemleri

Para transferi bankacılığın ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte oldukça gelişti ve kolay bir hal aldı. Bu gelişmelerin öncesinde para transferleri genellikle posta veya kurye yoluyla yapıldığı için hem daha uzun süreli oluyordu hem de kesintiler yüksek oluyordu. Daha sonraki dönemde bankacılık alanı hızla gelişmiştir, bunun yanında teknoloji de gelişirken, para transferleri ve diğer birçok faaliyet gibi bilişim alanına taşınmıştır.

Eski yöntemler posta veya kurye ile para transferi hala mevcut olsa da asıl olanlar yeni sunulan yöntemlerdir. Bu transferler birkaç farklı şekilde yapılır ve buna göre de adlandırılır. Kişinin aynı bankadaki kendi hesapları arasında para transferi yapması “virman” olarak adlandırılmıştır. Kişinin aynı banka içerisinde farklı bir kişinin hesabına para transferi yapması ise “havale” adlandırılır. Son olarak ise kişilerin bir banka hesabı ile farklı bir bankada açılan kendisinin ya da bir başkasının hesabına para yollaması ise EFT’dir.

Burada en fazla dikkat edilmesi gereken EFT olacaktır. Finansbank EFT iptali konusu da bu yüzden büyük önem taşır. Finansbank EFT iptali ile yanlış olduğunu düşündüğünüz işlemleri hızlı bir şekilde iptal edersiniz. Para transferlerinde genelde mobil bankacılık veya ATM makineleri kullanılıyor. Bir yandan hala eski yöntem olan şubeden işlem yapma da devam ederken bir yandan da işlem talimatlarını daha da kolaylaştıran yöntemler üretilmeye çalışıyorlar.

Finansbank EFT İptali, EFT Nedir, Nasıl Yapılır?

Finansbank EFT iptali hakkında konuşmadan önce diğer para transferlerine de göz atmakta fayda vardır. Virman en kolay ve pratik olanıdır, çünkü kişinin kendi hesapları içerisinde bir geçiş sağlar ancak bu hesapların aynı bankada açılmış olması şarttır. Anında gerçekleşirler ve bu işlemden ücret kesilmez. Aynı banka içerisinde farklı hesaplara para aktarmak için ise havale kullanılır. Bu işlemde para transfer ücreti için kesinti yapılabilir ancak bu durum nadir olur ve ücret eğer kesilirse yapılan aktarıma göre belirlenir. Virman işleminde olduğu gibi para 7/24 farketmeden birkaç dakika içerisinde gönderici hesaptan alıcı hesaba geçer. Finansbank hesaplarından başka bankalardaki kendi hesaplarınıza veya başka bir müşterinin hesabına para göndermek isterseniz bu da EFT işlemi olmaktadır. Bu işlemin farkı diğer banka sistemlerinin de işlemde yer almasıdır, bu işlem için genelde tüm bankalar ücret talep eder. Ücret yine işlemin hacmine göre farklılık gösterir. Ayrıca bu işlem virman ve havale gibi dakikalar içinde her zaman gerçekleşmez. Mesai saatleri içerisinde işlem çok kısa sürer, ancak mesai saatleri dışında ve tatil günlerinde en yakın mesai başlangıcını beklemeniz gerekir. Bunun nedeni de her iki tarafın da işlemi onaylaması sonucunda paranın hesaplar arasında transfer edilmesidir. Diğer yandan bu durum size işlem gerçekleşmeden Finansbank EFT iptali yapma zamanı da verir.

Finansbank EFT İptali Nasıl Yapılır?

Teknolojik gelişmeler özellikle de bilişim alanında olanlar bankalar için büyük önem arz ediyor. Artık işlemlerin büyük bir çoğunluğu internet bankacılığı ya da mobil bankacılık aracılığıyla kişilerin kendisi tarafından dakikalar içinde yapılabiliyor. Özellikle salgının etkisinin arttığı ve toplum sağlığının birinci önceliğimiz olduğu bu dönemlerde bu alanda gelişmeler büyük önem arz ediyor. Finansbank EFT iptali öncesinde EFT nedir buna bakalım. EFT bir Finansbank müşterisinin mobil bankacılık, SMS, şube, internet bankacılığı ya da ATM aracılığıyla diğer bankalardaki kendi hesabına ya da bir başkasının hesabına para transferi yapmasıdır. Para transfer işlemlerinde genellikle virman ve havale için bir ücret alınmazken EFT için alınıyor. Ayrıca başka bir bankaya gittiği için işlemler zorlaşıyor. Ama Finansbank EFT iptali için avantajlı olan taraf mesai saatine kadar işlem gerçekleşmiyor ve kişi hızlı bir şekilde iptal edebiliyor. Peki Finansbank’ta EFT nasıl iptal edilir: İptal işlemi için iki farklı işlem alternatifi vardır. Bu yollardan herhangi birini yaptığınız işlemi nasıl gerçekleştirdiğinize bağlı olmadan kullanabilirsiniz. İlk yol Finansbank şubelerinden birini ziyaret etmektir, eğer mümkünse hesabı ilk açtırdığınız şubeye gitmenizi tavsiye ederiz. İkinci ve daha kolay olan yol ise işlem değişikliklerinin yapıldığı telefon numarasını arayarak temsilciye yaşadığınız sorunu ve talebi iletmektir. Çağrı merkezi 7/24 aktif olduğu için bu oldukça efektif bir çözüm olabilir. bunların dışında eğer işlemi mobil bankacılık üzerinden yaptıysanız yine aynı uygulama üzerinden iptal talebi de iletebilirsiniz.

Tel: 0850 222 09 00

Finansbank Para Transferi İptali Hakkında Bilgiler

Para transferlerini şube, ATM veya SMS gibi bir yöntemle yaptıysanız hem gönderme hem de iptal etme işlemi odlukça zahmetli olur. Çünkü yaptığınız işlemler sadece sizin çabanızla olmuyordur. Diğer yandan yeni dönemde en fazla tercih edilen internet bankacılığı ya da mobil bankacılık gibi pratik bir yöntemle para transferi talimatı verdiyseniz Finansbank EFT iptali de dakikalar içinde gerçekleşir. Virman ve havale işlemleri için iptal talimatı vermek neredeyse imkansız olacaktır. Çünkü işlem dakikalar içinde yapılır ve gerçekleştikten sonra artık çağrı merkezi ya da banka şubesi yoluyla temsilcilerle görüşmeniz ve sorunun çözülmesini talep etmeniz gerekir. EFT işleminde ise eğer işlem tamamlandıysa iptal için yine Çağrı merkezi ya da şube aracılığıyla sorunu iletme gibi iki şansınız var. Ancak diğer yandan işlem tamamlanmadıysa, yani provizyonda bekliyorsa bir sonraki mesai başlangıcına kadar süreniz vardır. Ancak buradaki en önemli detay işlemi en baştan mobil bankacılık ya da internet şubesi aracılığıyla yapmış olmanız gerekmektedir. Bu durumda yine aynı şekilde online giriş yapar ve burada yaptığınız işlemlerden iptal etmek istediğinizi bulursunuz ve kısa sürede Finansbank EFT iptali işlemini gerçekleştirirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaş