Ev Aletleri: Resimli Faydalı Ev Aletleri Listesi

Ev Aletleri, Örnekler ve resimlerle faydalı ev aletleri/ev aletleri listesi. Bu modern çağda, çok sayıda ev aleti bulunmaktadır ve sürekli olarak yenileri icat edilip evlere entegre edilmektedir. İngilizce iletişim kurmaya çalışırken, farklı ev aletlerine İngilizce adlarıyla atıfta bulunabilmek büyük bir avantaj olabilir. Bu, özellikle anadili İngilizce olan kişilerle yaşıyorsanız ve bir alet hakkında konuşmanız gerekiyorsa kullanışlıdır; örneğin 'ütünün nerede olduğunu biliyor musunuz?'

Bu bölümde evde yaygın olarak bulunan çeşitli aletlerin adlarını öğreneceksiniz.

Ev aletleri

Ev Aletleri ve Gereçleri, soğutma/ısıtma, yemek pişirme veya temizlik gibi bazı ev işlevlerini yerine getiren elektrikli/mekanik makinelerdir.

İngilizce  ev aletleri ve ekipmanlarının temel listesi .

Ev Aletleri Listesi

 • Kahve makinesi
 • Blender
 • Mikser
 • Tost makinası
 • Mikrodalga
 • Güveç tenceresi
 • Pirinç ocağı
 • Düdüklü tencere
 • Lisans ızgarası (İngiltere)
 • Soba
 • Lamba
 • Ampul
 • Fener
 • Meşale
 • Ütü
 • Elektrikli matkap
 • Su ısıtıcısı
 • Su ısıtıcısı (İngiltere)/ Elektrikli su ısıtıcısı/ Güveç (ABD)
 • Su arıtma cihazı
 • Mutfak davlumbazı
 • Elektro gitar
 • Elektrikli süpürge
 • Elektrikli fan
 • Evaporatif soğutucu
 • Klima
 • Fırın
 • Bulaşık makinesi
 • Televizyon
 • Hoparlör
 • Kıyafet kurutucusu
 • Çamaşır makinesi
 • Buzdolabı

İngilizce sözcük dağarcığınızı artırmak için bu ev aletleri adlarını öğrenin.

Resimli ve Örnekli Ev Aletleri İsimleri

Kahve makinesi

Kahve makinesi , kahve hazırlamak için kullanılan bir cihazdır. Tipik olarak su için bir kaptan, bir ısıtma elemanından ve kahve telvesi için bir filtreden oluşur.

Örnek: Eski kahve makinem bozulduğu için yeni bir kahve makinesi almam gerekiyor .

Blender

Blender , yiyecek ve sıvıları karıştırmak, püre haline getirmek veya emülsifiye etmek için kullanılan bir mutfak cihazıdır. Tipik olarak motorlu bir taban, dönen bıçaklı bir kap ve dökmek için ağızlı bir kapaktan oluşur.

Örnek: Muz, çilek ve yoğurttan oluşan bir smoothie yapmak için blenderi kullandım .

Mikser

Mikser, malzemeleri karıştırmak, dövmek veya çırpmak için kullanılan bir mutfak aletidir. Tipik olarak, farklı türdeki malzemeleri karıştırmak için çırpıcılar veya hamur kancaları gibi bir veya daha fazla ataşmana sahip motorlu bir tabandan oluşur.

Örnek: Mikseri bir grup çikolatalı kurabiye yapmak için kullandım .

Tost makinası

Ekmek kızartma makinesi , ekmek veya simit kızartmak için kullanılan bir mutfak cihazıdır. Tipik olarak ekmeği yerleştirmek için bir yuva veya yuvalardan, bir ısıtma elemanından ve kızartma işlemini etkinleştirmek için bir kol veya düğmeden oluşur.

Örnek: Kahvaltıda ekmek kızartma makinemi kullanarak kızarmış ekmek yapmayı seviyorum .

Mikrodalga

Mikrodalga , yiyecekleri hızlı bir şekilde ısıtmak ve pişirmek için elektromanyetik dalgaları kullanan elektrikli bir fırındır. Tipik olarak bir kontrol paneli, bir pişirme odası ve bir döner plaka veya tepsiden oluşur.

Örnek: Hızlı bir öğle yemeği için kalan pizzamı mikrodalgada ısıttım .

Güveç tenceresi

Yavaş pişirici olarak da bilinen güveç tenceresi , yiyecekleri düşük sıcaklıkta uzun süre pişirmek için kullanılan bir mutfak aletidir. Tipik olarak, bir ısıtma elemanının içinde yer alan ve yiyeceği kapatan bir kapak bulunan seramik veya metal bir kaptan oluşur.

Örnek: İşe gitmeden önce güveç tenceresine dana yahnisi koydum ve eve geldiğimde yemeye hazırdı.

Pirinç ocağı

Pirinç  pişirici  , pirinci mükemmel ve tutarlı bir şekilde pişirmek için tasarlanmış bir mutfak cihazıdır. Tipik olarak bir iç kap, bir elektrikli ısıtma elemanı ve sıcaklığı ve pişirme süresini kontrol eden bir termostattan oluşur.

 Örnek: Tavada kızartılan yemeklerim için yumuşak ve lezzetli pilav yapmak için her zaman pirinç pişiricimi kullanırım .

Düdüklü tencere

Düdüklü  tencere,  yiyecekleri hızlı bir şekilde pişirmek için basınç ve yüksek sıcaklık kullanan bir mutfak cihazıdır. Tipik olarak kilitleme kapağı olan bir tencere, bir basınç valfi ve tencerenin içindeki basıncı düzenlemek için bir emniyet valfinden oluşur.

Örnek:  Fırında birkaç saat beklemek yerine, düdüklü tenceremi kullanarak bir saatten kısa sürede yumuşak bir tencerede kızartma yaptım.

Lisans ızgarası

Bekar  ızgarası,  tek kişilik kullanım veya küçük toplantılar için tasarlanmış küçük, taşınabilir ve kullanımı kolay bir ızgaradır. Tipik olarak kapaklı kompakt bir ızgara, bir propan tankı ve bir regülatörden oluşur.

Örnek: Bekar ızgara makinemi  balkonumda hamburger ve sosisli sandviç pişirmek için kullanmayı seviyorum , özellikle de küçük bir barbekü partisi için arkadaşlarım olduğunda.

Soba

Soba  ,  bir ısı kaynağının üstünde yemek pişirmek için kullanılan bir mutfak cihazıdır. Genellikle ocakların veya ısıtma elemanlarının bulunduğu düz bir yüzeyden, sıcaklığı kontrol etmek için düğmeler veya düğmelerden ve pişirme veya kızartma için bir fırından oluşur.

Örnek: Makarna için su kaynatmak üzere ocağı açtım  , diğer ocakta da sebzeleri soteledim.

Lamba

Lamba  ,  elektrik veya diğer enerji kaynaklarını kullanarak ışık üreten bir cihazdır. Tipik olarak bir ampul, bir priz, bir abajur ve lambayı yerinde tutmak için bir tabandan oluşur.

Örnek: Yatakta kitabımı okumak için lambayı açtım  ama sonra ışık açıkken uyuyakaldım

Ampul

Ampul  ,  elektrik akımını bir filaman veya gazdan geçirerek ışık üreten elektrikli bir cihazdır. Tipik olarak cam veya plastik bir ampul, metal bir taban ve filaman veya gazla dolu bir hazneden oluşur.

 Örnek: Masa lambamın ampulünü birkaç ay kullandıktan sonra yandığı için değiştirdim .

Fener

Fener  ,  açık hava etkinlikleri veya acil durumlar için kullanılan taşınabilir bir ışık kaynağıdır. Tipik olarak metal veya plastik bir çerçeve, alevi korumak için cam veya plastik bir küre ve taşıma veya asma için bir saptan oluşur.

 Örnek: Geceyi ormanda geçirdiğimiz kamp gezimizde kamp alanımızı aydınlatmak için bir fener kullandık .

Meşale

Bir  meşale  , alev veya yoğun bir ışık huzmesi üreten, elde taşınan bir ışık kaynağıdır. Tipik olarak bir yakıt kaynağı, bir fitil veya bir ampul ve bir sap veya kulptan oluşur.

 Örnek: Fırtına sırasında elektrikler kesildiğinde karanlık bodrumu aydınlatmak için bir meşale kullandım .

Ütü

Ütü  ,  ısıtılmış bir metal plaka ile bastırılarak kumaştaki kırışıklıkları ve kırışıklıkları gidermek için kullanılan bir ev aletidir. Tipik olarak düz bir metal plaka, bir sap, bir sıcaklık kontrol kadranı ve buhar için bir su deposundan oluşur.

Örnek: Düzgün ve profesyonel göründüğünden emin olmak için iş görüşmesinden önce gömleğimi ütülemem gerekiyordu.

Elektrikli matkap

Elektrikli  matkap,  ahşap, metal veya plastik gibi çeşitli malzemelere delik açmak veya vida takmak için kullanılan elektrikli bir alettir. Tipik olarak bir motordan, matkap ucunu veya tornavida ucunu tutmak için bir aynadan ve hızı ve yönü kontrol etmek için bir tetik veya anahtardan oluşur.

 Örnek: Duvara raf takmak için elektrikli matkap kullandım ve bu, işi manuel tornavida kullanmaktan çok daha hızlı ve kolay hale getirdi.

Su ısıtıcısı

Su ısıtıcı , suyu kaynatmak için kullanılan bir ev aletidir Tipik olarak bir ağızlığı, bir sapı ve bir kapağı vardır.

Örnek: Çaydanlığa biraz su koydum  ve çay yapmak için açtım.

Su ısıtıcısı

Su  ısıtıcısı  , suyu hızlı ve kolay bir şekilde kaynatmak için kullanılan bir cihazdır. Genellikle çay, kahve veya diğer sıcak içeceklerin yapımında kullanılır.

 Örnek: Genellikle sabahları güne başlamadan önce su ısıtıcısını bir fincan çay yapmak için kullanırım .

Su arıtma cihazı

Su arıtma cihazı ,   sudaki yabancı maddeleri ve kirletici maddeleri temizleyerek suyu içme ve diğer kullanımlar için güvenli hale getiren bir cihazdır. Kuyu, nehir veya musluk suyu gibi çeşitli kaynaklardan suyu arıtmak için kullanılabilir.

 Örnek: Kampa gittiğimde her zaman yanımda su arıtma cihazı taşıyorum , böylece nerede olursam olayım temiz içme suyuna sahip olabiliyorum.

Mutfak davlumbazı

Davlumbaz   , havadaki dumanı, buharı ve kokuları gideren, ocak veya ocak üzerine monte edilen bir cihazdır Tipik olarak havayı bir filtreden çeken ve daha sonra evin dışına çıkaran bir fana sahiptir.

 Örnek: Satın aldığımız yeni ev , sadece harika görünmekle kalmayıp aynı zamanda mutfağımızın taze ve temiz kokmasını da sağlayan güzel bir paslanmaz çelik mutfak davlumbazıyla geldi .


Elektro gitar

Elektro  gitar,  tellerinin titreşimini çeşitli efekt pedalları ve amplifikatörlerle güçlendirilebilen ve manipüle edilebilen bir elektrik sinyaline dönüştürmek için elektronik manyetikler kullanan bir gitar türüdür. Rock, pop ve diğer müzik türlerinde yaygın olarak kullanılır.

Örnek: İşyerinde geçen uzun bir günün ardından yapmayı en sevdiğim şey, elektro gitarımı takıp  en sevdiğim şarkılardan bazılarını yüksek sesle çalmak.

Elektrikli süpürge

Elektrikli  süpürge,  kir, toz ve döküntüleri emerek zeminleri, halıları ve döşemeleri temizlemek için kullanılan bir ev cihazıdır. Tipik olarak bir motor, bir filtre, bir çöp kutusu veya torba ve çeşitli bağlantılara sahip bir hortum veya çubuktan oluşur.

 Örnek: Halıdaki evcil hayvan tüylerinden ve kırıntılardan kurtulmak için oturma odasını elektrikli süpürgeyle süpürdüm .

Elektrikli fan

Elektrikli  fan,  havayı sirküle etmek ve motorlu bir kanat veya kanatlar üzerine hava üfleyerek soğutma etkisi yaratmak için kullanılan bir cihazdır. Tipik olarak bir motor, bir bıçak veya bıçaklar, koruyucu bir ızgara ve hızı ve yönü ayarlamak için bir kontrol panelinden oluşur.

 Örnek: Sıcak bir yaz gününde odayı soğutmak için vantilatörü açtım .

Evaporatif soğutucu

Bataklık soğutucusu olarak da bilinen evaporatif  soğutucu , suyu buharlaştırıp nemi artırarak havayı soğutan bir cihazdır. Tipik olarak bir su deposu, bir pompa, bir fan ve bir soğutma pedi veya ortamından oluşur.

 Örnek: Yaz aylarında garajımı serin ve konforlu tutmak için evaporatif soğutucu taktım .

Klima

Klima, bir oda veya binadaki havayı soğutmak ve nemini almak için kullanılan bir   cihazdır. Havadaki ısıyı ve nemi alıp odaya geri döndürerek veya dışarıya atarak çalışır.

Örnek: Dışarısı o kadar sıcaktı ki , dairemi gün boyu serin ve konforlu tutan klimama minnettardım .

Fırın

Fırın,  yiyecekleri  fırınlayarak, kavurarak veya kızartarak pişirmek için kullanılan bir mutfak cihazıdır. Tipik olarak gaz veya elektrikle ısıtılır ve kullanıcının istenen pişirme sıcaklığını ayarlamasına olanak tanıyan bir sıcaklık kontrolüne sahiptir.

 Örnek: Tembel bir Pazar öğleden sonra, evimi taze pişmiş ikramların lezzetli kokusuyla doldurarak fırında kurabiye pişirmeyi seviyorum .

Bulaşık makinesi

Bulaşık  makinesi  , bulaşıkları, mutfak aletlerini ve tencere takımlarını temizlemek ve sterilize etmek için kullanılan bir mutfak cihazıdır. Tipik olarak bir yıkama bölmesi, bir deterjan dağıtıcısı, bir parlatıcı dağıtıcısı ve bir kurutma elemanından oluşur.

 Örnek: Ben koltukta dinlenirken kirli bulaşıkları bulaşık makinesine koydum ve temizlemeyi yapması için başlat düğmesine bastım.

Televizyon

Televizyon  ,  televizyon programlarının yayın sinyallerini almak ve görüntülemek için kullanılan elektronik bir cihazdır. Genellikle görüntüleri görüntülemek için bir ekrana ve ses çalmak için hoparlörlere sahiptir.

Örnek: İşyerinde geçen uzun bir günün ardından kanepede dinlenmeyi ve televizyonda en sevdiğim programları izlemeyi severim .

Hoparlör

Hoparlör  ,  elektrik sinyallerini ses dalgalarına dönüştüren elektronik bir cihazdır. Genellikle müzik, film veya diğer ses kayıtlarını oynatmak için kullanılır.

Örnek: Yakın zamanda ev sinema sistemim için yeni bir hoparlör aldım  ve ses kalitesi eskisinden çok daha iyi.

Kıyafet kurutucusu

Çamaşır kurutma makinesi , ıslak çamaşırları kurutmak için kullanılan bir ev cihazıdır. Giysilerdeki ve diğer kumaşlardaki nemi gidermek için ısı ve hava akışını kullanır.

Örnek: Yaz aylarında kuruması için kıyafetlerimi her zaman dışarıya asarım, ancak kışın çamaşırlarımı taze ve kuru tutmak için güvenilir çamaşır kurutma makineme güvenirim .

Çamaşır makinesi

Çamaşır  makinesi,  çamaşır yıkamak için kullanılan bir ev cihazıdır. Giysileri ve diğer kumaşları temizlemek için su ve deterjan kullanır.

 Örnek: Çamaşırlarımı genellikle hafta sonları yıkarım ve her şeyi temiz ve taze tutmama yardımcı olan güvenilir çamaşır makinem olmadan yaşayamazdım .

Buzdolabı

Buzdolabı  ,  bozulmayı önlemek amacıyla yiyecek ve içecekleri düşük sıcaklıklarda saklamak için kullanılan bir ev cihazıdır. Tipik olarak dondurma için bir bölme ve soğutma için bir bölme bulunur.

 Örnek: Hafta boyunca sağlıklı yemekler hazırlayabilmek için buzdolabımı her zaman taze meyve ve sebzelerle dolu tutmaya dikkat ederim .

Bu Yazıyı Paylaş