Akbank Otomatik Ödeme Talimatı İptali

En yakın şubeye gittiğinizde otomatik olan ödeme talimatınızı iptal etmek istediğinizi söyleyin. Talimat iptali, talimatın iptal edildiği tarihten itibaren geçerli olur.

Akbank Şubesine Giderek Otomatik Talimat İptali

444 25 25 Akbank Müşteri İletişim Merkezini arayıp otomatik ödeme talimatı iptali için talimat numaranızı ve fatura bilgilerinizi vererek iptali gerçekleştirebilirsiniz.

Akbank Müşteri İletişim Merkezi İle Otomatik Ödeme Talimatı İptali

İnternet Bankacılığı için de süreç benzer şekilde gerçekleşir. Giriş yaptıktan sonra ödemeler menüsünden otomatik ödemeler sekmesini seçin. İstediğiniz talimatın yanında iptal et butonunu tıklayın. Ve işleminizi onaylayın.

 • Talimatın üzerine tıkladığınızda Talimatı İptal Et yazan yeri seçin. Ardından onaylıyorum yazan yeri tıklayın. İşleminiz başarıyla gerçekleştiğinde size talimatınızın yeni durumunu iptal olarak gösterir.
 • İptal etmek istediğiniz talimatı seçin.
 • Ödeme talimatlarımı görüntüle çıktığında ona tıklayın.
 • Ödeme işlemleri kısmından ödemeleri yönet tercihini seçin.
 • Kimliğinizi doğruladıktan sonra Ödeme Yap seçeneğini bulup tıklayın.
 • Akbank mobile giriş yapın.

İptali gerçekleştirirken mobil bankacılık uygulaması kullanmak işlemleri daha hızlı, kolay ve güvenilir bir şekilde yapmanızı sağlar. Nasıl ki para transferinde ve diğer finansal işlemlerde kuyrukta beklemek veya banka şubesine gitmek zorunda kalmadan mobilden hızlı işlem yapabiliyorsunuz, fatura ödeme iptalini de kolayca gerçekleştirebilirsiniz:

Özellikle abonelikler ve hizmetler iptal edildiği zaman verilen ödeme talimatlarının da iptal edilmesi gerekebilir. Ödemeyi iptal etmeyi unutmak, gereksiz masrafa neden olur. Bazen de hayatta yaşanan beklenmedik değişiklikler, gelirdeki azalma, yeni harcamaların ilave olması, otomatik ödeme için uygun bir finansal esneklik olmayışını getirir. Bazen de yapılan yanlış bir ödeme Akbank talimat iptali sürecini getirebilir.

Mobil Bankacılık Uygulaması İle Akbank Talimat İptali

Bu yöntemler sayesinde düzenli ödemelerinizi kolayca yönetseniz de bazen ödeme talimatını iptal etmeniz gereken durumlar yaşayabilirsiniz.

Ödeme talimatı vermenin avantajlı yanları vardır. Düzenli ödemelerinizi yaparken banka hesabınızdan veya kredi kartından ödenmesini isteyebilirsiniz. Hatta yeterli miktar ödeme yapamayacak durumda olduğunuzda yedek ödeme yöntemini kullanarak Akbank’ın ödeminiz için kolaylık sağladığı bir uygulaması var. Dahası, istediğinizde o ay ödeminizi atlayıp sonraki ay da devam edebilirsiniz.

Bazen o ay içinde beklenmeyen, ama ödemesi zorunlu ödemeler olduğunda, fatura ödemek için yeterli kaynak olmayabilir. Sağlık masrafları, araba tamiri gibi acil harcamalar düzenli ödemeleri geciktirebilir. Fakat Akbank otomatik ödeme talimatı vermek bütçe yönetimini kolaylaştırır. Ödemelerin gecikmeden zamanında yapılmasını kolaylaştırır. Özellikle ödeme miktarı belli olan ve ödeme tarihi net olan kira, apartman aidatı ve belli taksitler için düzenli ödeme gerçekleştirmek, otomatik olduğunda rahat edersiniz. Bankaya gitmeden ve uğraşmadan yapabilirsiniz.

 • telefon, cep telefonu ve internet/Tv faturası
 • Elektrik, su, doğalgaz faturası
 • Apartman aidatı
 • Kira
 • Okul taksiti

İnsanlar yoğun iş temposu sebebiyle ve meşguliyetlerinin çok olması nedeniyle fatura ödeme tarihini unutabilir, zamanı geçirebilir. Hatta günümüzde düzenli ödemelerin yapıldığı o kadar çok alan var ki ödemelerin tarihleri kaçabilir, ödemeler gecikebilir:

Bu Yazıyı Paylaş