Çarşamba , Nisan 24 2019
Ana Sayfa / E-Devlet / Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun Teklifi

Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun Teklifi

Ödenmemiş vergiler, vergi cezaları, gecikme faizleri, gümrük vergileri, SGK ve belediye alacaklarının bir kısmının affını, bir kısmının da yeniden yapılandırılmasını sağlayacak düzenleme kanunlaştı.

Bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanun teklifi, 3 Ağustos 2016’da TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek kanunlaştı. Kanun metninde, geçmişte yapılan Vergi Barışı ve Varlık Barışı düzenlemelerinin her ikisini de kapsayan maddeler bulunuyor.

NELERİ KAPSIYOR

Kanuna göre yeniden yapılandırma kapsamına şu kanular giriyor;

* Vergiler, vergi cezaları
* Taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına katkı payları
* Gümrük vergileri ve idari para cezaları
* Sigorta primleri, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi
* Tarfik, askerlik, nüfus, seçim, kara yolu geçiş ücreti, öğrenim ve katkı kredisi alacakları, SGK ve belediyelerin alacakları
* Bu alacaklara ilişkin her türlü faiz, zam, gecikme zammı, gecikme faizi, cezai faiz, gecikme cezası gibi fer’i alacaklar
* 2016 yılına ilişkin yıllık tahkkuk etmiş sayılan motorlu taşıtlar vergisi (2016 yılı ikinci taksit hariç), yıllık harçlar, emlak vergisi ve çevre temizlik vergisi gibi alacaklar
* Belediyelerin idari para cezaları kanun kapsamında. Su ve katı atık ücreti de yapılandırılacak. Kesinleşmiş kamu alacaklarının asıl tutarlarının tahsilinden vazgeçilmeyecek. Bu asıllara uygulanan gecikme faizi, gecikme zammı ve gecikme cezası yerine yurt içi ÜFE esas alınarak belirlenecek tutar ödenecek.

TAKSİT İMKANI

Yeni kanuna göre borçlular, vergilerin peşin veya taksitle ödenmesi konusunda tercih yapabilecek. Taksitli ödemeyi seçenler, iki ayda bir taksitler halinde toplam 36 aya kadar vade ile ödeyebilecek. Taksitte vade süresine göre ödemeler belli bir katsayıda artırılacak. 18 taksitte 36 ayda yapılacak ödemelerde katsayı 1.24 olacak.

HACİZLER KALDIRILACAK TEMİNAT İADE EDİLECEK

Kanuna göre, ödenecek alacaklarla ilgili tatbik edilen hazicler, yapılan ödemeler nispetinde kaldırılacak ve buna isabet eden teminatlar iade edilecek. Bu alacaklar nedeniyle tatbik edilen hacizlere konu mallar, borçlunun talebi halinde tahsil dairesince satılabilecek.

YAPILANDIRMADAN NASIL YARARLANILACAK

* Yapılandırma kapsamına, 30 Haziran 2016 tarihi (dahil) ve öncesi giriyor.
* Kesinleşmiş alacakların yapılandırılmasından yararlanmak için kanunun yayımını izleyen ikinci ayın sonuna kadar yazılı olarak başvuru yapılması şart.
* Borçluların ayrıca dava açmamaları, açılan davalardan vazgeçmeleri gerekiyor.
* Kanunun kapsadığı dönemlere ilişkin olarak iştirak nedeniyle kesilecek vergi ziyaı cezalarında, cezanın yüzde 25’ini belirtilen süre ve şekilde ödemeleri halinde cezanın kalan yüzde 75’i tahsil edilmeyecek.

Karşılıksız Çeke Para Cezası Geliyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir