Cuma , Ağustos 23 2019
Ana Sayfa / E-Devlet / SGK Hizmet Dökümü Sorgulama Alma

SGK Hizmet Dökümü Sorgulama Alma

SGK; Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kısaltılmasıdır. Risk sebepleri ile geliri ve kazançları azalmakta olan vatandaşların ileriki zamanlarda başkalarına muhtaç olmadan kendi ayaklarının üstünde yaşama ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için kurulmuş olan bir sistemdir.

Aynı zamanda sosyal risklerin sonucunda ortaya çıkan bu zararı devlet karşılamaktadır. Vatandaşların hastalık ve kaza gibi durumlarda hastanelerden faydalanabilmesi ve emekli maaşı alabilmesi sağlanır. Bir diğer taraftan da meydana gelen diğer ekstra masraflar için de gelir kaybının belirli bir yüzdesi de devlet tarafından karşılanmaktadır. Sosyal güvenlik demek; vatandaşların hayatını her türlü ortaya çıkan sonuçlar karşısında bile hiçbir şekilde yoksulluğa maruz kalmadan yaşamlarını devam ettirebilmeleri demektir. Vatandaşların yaşamları boyunca hayatlarının kalitesine etki edecek en önemli faktör sosyal güvence içinde olmaktır. Sosyal güvenlik, vatandaşların gelirleri dikkate alınmadan toplumdaki huzurunu ve refahını bozan tüm sosyal tehlikelerin ortaya çıkarabilecek zararlardan insan hakkı ve esasına dayanarak, devletin görevi olarak yapılan primli ya da primsiz sistemlerin kullanılmasıdır. Aynı zamanda da vatandaşların sosyal tehlikelerin riskinden kurtarılmasını sağlayacak olan bir güvencedir. Peki, SGK hizmet dökümü nasıl sorgulanır? SGK hizmet dökümü alma işleminizi yapabilmek için öncelikle internet üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sitesine giriş yapmanız gerekecektir. SGK hizmet dökümü belgesinde sigortalı olarak çalıştığınız dönemlerde yapmış olduğunuz tüm hizmetleri, ne kadar süre ile çalıştığınızı ve sigorta ile ilgili bilgilerinizin olduğu bir yazılı belgedir. Bu belgedeki bilgiler sigorta işlemleri ve emeklilik işlemleri için oldukça gereklidir. SGK hizmet dökümü sorgulama işlemlerinizi yapabilmeniz için hem sigorta bilgilerinize hem de emeklilik bilgilerinize ihtiyacınız olacaktır.

Bu bilgilere ulaşabilmek için E-Devlet Kapısı sistemine istenilen bilgiler ile giriş yapmanız gerekecektir. Altı farklı seçenekten istediğinizi tercih ederek sisteme giriş yapabilir ve SGK hizmet dökümünüze ulaşabilirsiniz.

SGK; Bağ-Kur ve Genel Sağlık Sigortası affının detaylarını TAKVİM’e açıkladı. Bağ-Kur borcunu taksitlendirmek isteyene 3 ay süre verilecek. GSS borçlularının ise faizleri tamamen silinecek.

Milyonlarca kişinin gözü kulağı sosyal güvenlik ile ilgili radikal adımlar içeren torba yasaya çevrildi. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Ocak ayında Meclis’e sunulması beklenen torba yasada yer alan ‘prim affı’ karmaşasına noktayı koydu. Bağ-Kur’a 2 yıldan fazla sürede borcu olanlara yapılandırma için 3 ay süre verilecek, bundan yararlanmayanın hem borcu hem hizmeti silinecek. Bağ-Kur ve Genel Sağlık Sigortası borçlarına af çalışması heyecan yaratırken, tasarının kapsamı merak konusu oldu. SGK uzmanları, merak edilen soruları yanıtladı:

BAĞ-KUR AFFI KİMLERİ KAPSAYACAK?

4a,4b ve 4c SGK Hizmet Dökümü sorgulama işlemleri için buraya tıklayınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir