Salı , Haziran 25 2019
Ana Sayfa / Sorgulama / Kredi Hesaplama Online

Kredi Hesaplama Online

Kredi hesaplama aracı ile bankaların en uygun kredi tekliflerine ulaşabilir ya da faiz oranı girerek kredi hesaplaması yapabilirsiniz. Hesaplama yapmak için aşağıdaki kutucukları seçiminize uygun olarak doldurduktan sonra hesapla butonuna basınız.

Banka kredisi hakkında bilinmesi gerekenler aşağıda listelenmiştir.

Bu yazının yazıldığı günkü duruma göre banka kredilerinde vade en fazla konut kredileri için 120 ay, taşıt için 48 ay ve ihtiyaç kredisi için 36 aydır.

Banka kredilerinde belirtilen faize ek olarak Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu (KKDF) ve Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) kesilir.

Bu kesintilerin oranları bu yazının yazıldığı tarihte konut kredileri için her ikisi de %0, diğer krediler için BSMV %5, KKDF %15’dir.

Banka kredisi aldığınızda ayrıca sizden dosya masrafı adı altında para da talep edeceklerdir. Kredi almadan önce mutlaka farklı bankalara kredi hesabı yaptırın ve dosya masrafı olarak alınacak paranın tutarını sorun. Çünkü bu ücretin belli bir miktarı yoktur. Bir bankanın 350,00 TL aldığı aynı miktarda bir kredi için diğeri 500,00 TL isteyebilir. Hesabınızı net olarak bilmek için sorduğunuz bankalardan döküm isteyin.

Alınan kredinin türüne göre bankalar başka masraflar da talep ederler. Ekpertiz, sigorta ücretleri gibi. Kredi alırken dosya masrafı ücreti ve alınan kredinin özelliğine göre istenecek diğer tüm masrafların hesabını isteyin ve kredinin size gerçek maliyetini bilerek kredi alın. Kredi başvurusu tamamlandıktan sonra tam parayı almak üzereyken can sıkıcı sürprizlerle karşılaşmayın.

İnternet üzerinden ucuz kredi bulan veya kredi karşılaştırması yapan siteleri kredi araştırması için kullanabilirsiniz. Ancak bu siteler bazı bankalarla anlaşmalı çalıştıklarından ve çoğu da komisyon aldıklarından bu bankaları öne çıkarabilirler.

Banka kredisi nasıl alınır, nasıl başvuru yapılır?

Banka kredisi almak için bir banka şubesine başvurmalısınız. Başvurular İnternet üzerinden, hatta bazı kampanyalarda cep telefonu mesajlarıyla da yapılabilir. Ancak İnternet üzerinden yapılan başvurularda veya mesajla yapılan başvurularda hesap net olmayabilir. Bu sebeple en sağlamı doğrudan bir şube ile görüşmektir.

Kredi alırken bankalar hangi ücretleri talep ederler?

Bankalar alacakları faiz dışında kredi alanlardan aşağıdaki kredi türüne ve kampanyaya göre aşağıdaki ücretleri talep edebilirler.

Dosya masrafı (belirli bir tutarı yoktur)
Sağlık sigortası (ölürseniz parayı kurtarabilmek için yaparlar, pirimi de sizden alırlar)
Expertiz ücreti (Ev vb. alıyorsanız birisi gelip evin değerini belirler. Buna bir ücret ödersiniz.)
İpotek tesis ücreti (İpotek yaparken karşılarına çıkan maliyetleri karşılamak için alırlar.)
Gayrimenkul alıyorsanız DASK (Deprem / Doğal Afet) Sigortası (DASK’ınızı da kendileri yaparlar).
BSMV ve KKDF : Alınan bazı ücretler üzerinden Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi ile Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu ücretleri hesaplanarak alınır. Bu ücretler %0 ile %15 arasında değişir.

Banka Vade nedir?
Kredi kullanırken belirlenen geri ödemelerin süresidir.

Tüketici Kredilerine uygulanan vergi ve fonlar nelerdir?
Tüketici Kredileri, Maliye Bakanlığı’nın Ocak 2004 ayında yayınlanan tebliği gereğince damga vergisinden muaftır ancak her taksitte, faiz üzerinden KKDF ve BSMV tahakkuk etmektedir ve bu tutarlar bankalarca ilgili kuruma ödenmek üzere tahsil edilmektedir. Konut ve Konut Tadilat Kredilerinde KKDF muafiyeti vardır.

B Sigorta Muameleleri Vergisi nedir?
Banka Sigorta Muameleleri Vergisi’dir. BSMV, kar üzerinden hesaplanarak resmi kurumlara ödenmek üzere banka veya ilgili kurum tarafından müşterilerinden tahsil edilmektedir.

Farklı tredi türleri için uygulanan BSMV oranları:
Şahıs Binek Araç:%5
Şahıs Ticari Araç:%5
Şahıs Konut:%0
Şahıs İşyeri:%5
Diğer Tüketici Kredileri:%5
KKDF nedir?
Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu’dur. KKDF, kar üzerinden hesaplanarak resmi kurumlara ödenmek üzere banka veya ilgili kurum tarafından müşterilerden tahsil edilmektedir.

Farklı tredi türleri için uygulanan KKDF oranları:
Şahıs Binek Araç:%15
Şahıs Ticari Araç *:%15
Şahıs Konut:%0
Şahıs İşyeri *:%15
Diğer Tüketici Kredileri:%15
* Vergi Levhası ve İşletme Defter aktifine kaydedilmesi durumunda KKDF oranı %0’dır.

En uygun kredi hesaplama seçeneği ile hangi bankaların kredi tekliflerini karşılaştırabilirim?
Hesaplamanızda en uygun kredi hesaplama seçeneğini seçerseniz faiz oranı girmenize gerek kalmadan sisteme kayıtlı bankaların kredi tekliflerini kolayca karşılaştırabilirsiniz. En uygun kredi hesaplama seçeneğini seçtiğinizde şu bankaların kredi teklifleri otomatik olarak hesaplanmaktadır: Garanti Bankası, Akbank, Vakıfbank, Halkbank, Ziraat Bankası, Türkiye İş Bankası, Burgan Bank, BankPozitif, Denizbank ve ING Bank.

Kolay kredi başvurusu nasıl yapabilirim?
En uygun kredi hesaplama seçeneğini seçmeniz durumunda kredi hesaplama sonucunda listelenecek kredi tekliflerinin yanında BAŞVUR butonu bulunması halinde bu kredilere sitemiz üzerinden kolayca başvuru yapabilirsiniz. Yanında BAŞVUR butonu bulunmayan diğer kredi teklifleri içinse ilgili bankanın size en yakın şubesine giderek başvuruda bulunabilirsiniz

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir