Cumartesi , Mayıs 25 2019
Ana Sayfa / Haberler / İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları 2016

İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları 2016

Banka kredisi her zaman bireysel kredi, konut kredisi, ihtiyaç kredisi, tüketici kredisi, otomobil kredisi olarak veriyor. Konut kredisi faiz oranları geriledi mi? Faiz oranları ne kadar, ne zaman düşer ve banka kredisi faizleri son durum 2016 yılı detayları aksam.com.tr’de. Merkez Bankası’nı yapacağı toplantıda faiz indirme olasılığı bekleniyor ve bankacılar birkaç ay içerisinde konut kredisi faizlerinin %1’in altına ineceğini düşünüyor. 2007-2015 verilerine göre ihtiyaç ve konut kredileri aynı oranda talep gördü. Banka kredileri arasında 1 Kasım da yapılan seçimlerden sonra faizlerde yaşanan düşüşün konut kredilerine etkisi büyük olmuştu.

KONUT EMLAK KREDİSİ FAİZ ORANLARI DÜŞTÜ MÜ?

Konut kredisi faiz oranları düştü mü sorusu ev almak isteyenler tarafından sık sık soruluyor. Son üç ay içerisinde bu faiz oranlarında yedi puanlık artış oldu. 2015 yılından 2016 Ocak Ayı’na kadar % 0,07 artarak %1,10’a çıktı ve %0,08’lik değişim yaşadı. Konut kredisi hesaplama işlemleri yapılırken en çok bu bilgiler göz önünde bulunduruluyor. Konut kredisi talep eden vatandaşlar 2015 Ekim ayında yaklaşık 174 bin Lira geri ödedi, 2016 Ocak ayında geri ödeme yaklaşık 180 bin Lira oldu. Bu kredi için ipotek şartı ile veriliyor ve tamamı ödendiği zaman ipotek işlemi kalkıyor. Konut kredisi limiti uygulanarak verilen kredilerde alınacak olan konutun %20’sinin peşin ödenmesi gerekiyor. Eğer bu %20’lik krediyi peşin öderseniz %80’ine konut kredi alabilirsiniz ayrıca sabit faizli konut kredileri %2 erken ödeme cezasına tabidir. Bir de banka kredisi alırken dikkat edilmesi gereken konu değişkenli faizli kredilerdir. Değişken faizli konut kredisi belirlenen bir endekse göre, konut kredisi taksidine uygulanan faizin de değişmesi anlamına gelir. Bu kredi de faiz değişkenlik riskini kredi alan kişiye yansıtılır bu yüzden değişken konut kredisinin faiz oranı düşüktür ama yine de konut kredisi alırken önce faiz oranlarını takip etmek gerekmektedir. Bu kredi türünde 120 ay vade kullandırılmakla birlikte,180-240 aya kadar da bu kredi ürününden faydalandırabilen farklı bankaların seçenekleri mevcuttur. Konut kredisi 2016 yılının Şubat Ayı’nda geçen yıla göre %7 arttı. Ocak ayında 84.556 adet olan konut satışı, şubat ayında 101.703’e yükseldi. Kredi ile ev alırken %1.8 ya da 18 oranında KDV ödeniyor. Eğer ödenmezse banka eve el koyuyor ve arttırma yöntemi ile satılıyor.

BANKA BİREYSEL KREDİSİ FAİZ ORANLARI SON DURUM

Merkez Bankası’nı yapacağı toplantıda faiz indirme olasılığı bekleniyor ve bankacılar birkaç ay içerisinde konut kredisi faizlerinin %1’in altına ineceğini düşünüyor. Yeni başkan Murat Çetinkaya yönetiminde gerçekleşecek olan Nisan ayı Para Politikası Kurulu’ndan faiz indirimi kararı çıkması beklenirken faiz koridorunun üst bandında 0.50 puan mı yoksa 0.75 puan mı olacağı tartışılıyor. Bu yüzden banka kredi faizleri düşer mi sorusu son günlerde çok sorulmaya başlandı. 2007-2015 verilerine göre ihtiyaç ve konut kredileri aynı oranda talep gördü. Banka kredileri arasında 1 Kasım da yapılan seçimlerden sonra faizlerde yaşanan düşüşün konut kredilerine etkisi büyük olmuştu. Bankalar yaptığız kredi başvurunuza göre ve kendi kriterleri doğrultusunda talebinizi değerlendirmeye alır. Her vatandaşın gelir durumu ve ödeme geçmişi gibi kriterler baz alınarak oluşturulur. Kişilerin kredi notu bu işlemde oldukça önemlidir fakat kredi notunu bankalar arası farklılık göstermektedir. Kredi başvurularında ilk dikkat edilen gelir durumunuz ve borç ödeme geçmişinizdir. Evli iseniz eşinizin, aileniz ile beraber yaşıyorsanız anne, baba veya kardeşlerinizin gelirlerini ve sahip olunan arsa, dükkan, araba bilgileriniz ile bankaya müracet etmeniz gerekmektedir. Kimlik bilgileri ile kolaylıkla halledilen kredi alma işlemi için kredi türüne göre belge ve bilgiler istenmektedir. Kredilerin yüksekliği ve kredilerin kullanımındaki artış faizlerdeki düşüşün en fazla piyasada etkili olmasına yol açıyor. Önceden zar zor verilen krediler günümüz koşullarında her bütçeye göre kolaylıkla verilebiliyor. Ülkemizde tüm bankalar tüketicilerine sunmuş olduğu taşıt ve konut kredilerini, hazırladığı ödeme plana göre; aylık ödeme, toplam ödeme, faiz ve anapara ödemesi gibi bir çok özellikte sunmaktadır. Kredi alınırken her ne kadar kolaylıklar sağlansa da burada ihtiyaç sahiplerini ilgilendiren kısım kredinin geri ödeme koşullarıdır. Konut kredisi 2016 yılında faiz oranları düşerse büyük ilgi göreceği belirtiliyor.

BANKA KREDİSİ NASIL ALINIYOR?

En çok banka kredisi her zaman bireysel kredi, konut kredisi, ihtiyaç kredisi, tüketici kredisi, otomobil kredisi olarak veriliyor. Bu yüzden banka kredisi nasıl alınır sorusu çok sorulmaya başlandı. 2007-2015 verilerine göre ihtiyaç ve konut kredileri aynı oranda talep gördü. Banka kredileri arasında 1 Kasım da yapılan seçimlerden sonra faizlerde yaşanan düşüşün konut kredilerine etkisi büyük olmuştu. Bankalar yaptığız kredi başvurunuza göre ve kendi kriterleri doğrultusunda talebinizi değerlendirmeye alır. Her vatandaşın gelir durumu ve ödeme geçmişi gibi kriterler baz alınarak oluşturulur. Kişilerin kredi notu bu işlemde oldukça önemlidir fakat kredi notunu bankalar arası farklılık göstermektedir. Kredi başvurularında ilk dikkat edilen gelir durumunuz ve borç ödeme geçmişinizdir. Evli iseniz eşinizin, aileniz ile beraber yaşıyorsanız anne, baba veya kardeşlerinizin gelirlerini ve sahip olunan arsa, dükkan, araba bilgileriniz ile bankaya müracet etmeniz gerekmektedir. Kimlik bilgileri ile kolaylıkla halledilen kredi alma işlemi için kredi türüne göre belge ve bilgiler istenmektedir. Kredilerin yüksekliği ve kredilerin kullanımındaki artış faizlerdeki düşüşün en fazla piyasada etkili olmasına yol açıyor. Önceden zar zor verilen krediler günümüz koşullarında her bütçeye göre kolaylıkla verilebiliyor. Ülkemizde tüm bankalar tüketicilerine sunmuş olduğu taşıt ve konut kredilerini, hazırladığı ödeme plana göre; aylık ödeme, toplam ödeme, faiz ve anapara ödemesi gibi bir çok özellikte sunmaktadır. Kredi alınırken her ne kadar kolaylıklar sağlansa da burada ihtiyaç sahiplerini ilgilendiren kısım kredinin geri ödeme koşullarıdır.

BANKA KREDİSİ FAİZ ORANLARI  NE 2016 YILI

DenizBank Kentsel Dönüşüm Kredisi %1,19 = 3 Ay-120 Ay
Garanti Bankası Sabit Faizli Mortgage %1,24 = 3 Ay-240 Ay
HSBC Mortgage Kredisi %1,25 = 3 Ay-120 Ay
Akbank Konut Kredisi Kampanyası %1,25 = 3 Ay-120 Ay
Türkiye İş Bankası Ev Kredisi %1,25 = 3 Ay-120 Ay
Garanti Bankası %2 Peşin Faizli Kiracıya Mortgage %0,86 3 = Ay-240 Ay
Fibabanka Güzel Evim Konut Kredisi %1,05 = 3 Ay-120 Ay
Finansbank Konut Kredisi %1,13 1 = 3 Ay-180 Ay
Halkbank Canım Evim Konut Kredisi %1,13 = 3 Ay-180 Ay
Ziraat Bankası BİZ Ürün Paketi Konut Kredisi %1,14 = 3 Ay-120 Ay
DenizBank Enuygun’a Özel Konut Kredisi %1,14 = 3 Ay-300 Ay
Vakıfbank Sonbahara Özel Konut Kredisi Kampanyası %1,15 = 3 Ay-120 Ay
ING Bank Konut Kredisi %1,18 = 3 Ay-120 Ay

KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI MAYIS AYINDA DÜŞÜŞE GEÇTİ Mİ?

Konut kredisi faiz oranları Mayıs Ayı’nda diğer aylara göre %0,02 oranında düşüş gösterdi. Son günlerde siyasette yaşanan değişiklikler daha büyük oranda olmadıkça henüz %1’in altına düşmesi beklenmiyor. En uygun faiz oranlarının bu ayda %1,05 oranında olduğu belirtildi. Tüketicilerin en çok kullandığı kredilerden olan konut kredisi ise bütün bankalarda ortalama olarak %1,18 oranında olduğu belirtildi. ICBC Turkey %1,05 oranında, Türk Ekonomi Bankası (TEB) %1,11 oranında, Fibabanka %1,10 oranındadır. Faiz oranları ilerleyen günlerde değişerek farklılık gösterebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir