Perşembe , Mart 21 2019
Ana Sayfa / Haberler / İhtiyaç Kredileri

İhtiyaç Kredileri

Size uygun ihtiyaç kredisi hesaplama seçerseniz, seçiminize uygun olarak aylık taksit tutarı veya kredi tutarı ile kredi vadesini (ay cinsinden) giriniz ve ardından hesapla butonuna basınız. Dilerseniz faiz oranı girerek ihtiyaç kredisi hesaplama seçeneğini seçerek kendi gireceğiniz faiz oranı ile ihtiyaç kredisi hesaplaması da yapabilirsiniz.

İhtiyaç kredisi nedir?
İhtiyaç kredileri ticari amaçlı kullanılmayan, kişilerin ufak çaplı bireysel ihtiyaçlarını gidermek için kullanabilikleri nakit kredilerdir. Eğitim kredisi, beyaz eşya kredisi, tatil kredisi, evlilik kredisi ve ev yenileme kredisi gibi kredilerin tümü bireysel ihtiyaç kredileri kapsamında değerlendirilir. Günümüzde en çok kullanılan kredi türlerinden biri olan bireysel ihtiyaç kredilerine başvuru şartları bulunur ve sadece bu şartları taşıyan kişilerin başvuruları ilgili kurumlar tarafından kabul edilir.

İhtiyaç kredisine başvuru şartları nelerdir?
İhtiyaç kredisi şartları arasında ilk sırayı yaş şartı almaktadır. Ülkemizde ilgili yasalar gereği kredi kullanmak isteyen kişilerin reşit olmaları yani 18 yaşında olmaları şartı bulunmaktadır. 18 yaşın altındaki kişilerin doldurmuş oldukları ihtiyaç kredisi başvuru formları kesinlikle bankalar tarafından işleme konulamaz ve kabul edilemez. Ayrıca yine başvuru sahibinin aylık düzenli bir gelire sahip olması şartı aranır ve aylık belgelenebilir geliri olmayan kişilerin kredi başvuruları bankalar tarafından reddedilmektedir.

Bu niteliklere sahip kişiler kredi başvurusunda bulunma hakkına sahip olmasına rağmen yine de bankanın bu başvuruyu reddetme hakkı bulunmaktadır. Yani her krediye başvuruda bulunan kişi kredi kullanamaz. Bunun için kişinin talep ettiği kredinin aylık taksitini ödeme konusunda bankayı ikna etmesi gerekir. Bankalar bu konuda çok hassastır ve her zaman kredi geri dönüşünü mümkün olduğunca güvence altına almaya çalışır.

İhtiyaç kredisi başvurusu nasıl yapılır?
Günümüzde internetten ihtiyaç kredisi başvurusu yapılabildiği gibi ayrıca SMS`le kredi başvurusu da yapılabilmektedir. Bankaların internet sitelerini ziyaret ederek bu konularda daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca aylık gelirinizi gösteren bir belge ve kimliğiniz ile size en yakın banka şubesini ziyaret ederek hem konu ile ilgili detaylı bilgi alabilir hem de dilerseniz kredi başvuru formu doldurabilirsiniz. İhtiyaç kredisi başvuruları ilgili kurumlar tarafından oldukça kısa bir süre içerisinde cevaplanmaktadır.

Bankalara özel ihtiyaç kredisi hesaplama araçlarına nasıl ulaşabilirim?
Aşağıdaki tablodan istediğiniz bankaya özel ihtiyaç kredisi hesaplama aracına ulaşabilirsiniz.

Banka İhtiyaç Kredisi Hesaplama Aracı Banka İhtiyaç Kredisi Hesaplama Aracı
Akbank İhtiyaç Kredisi Hesaplama Aktif Bank İhtiyaç Kredisi Hesaplama
BankPozitif İhtiyaç Kredisi Hesaplama Burgan Bank İhtiyaç Kredisi Hesaplama
Denizbank İhtiyaç Kredisi Hesaplama Finansbank İhtiyaç Kredisi Hesaplama
Garanti Bankası İhtiyaç Kredisi Hesaplama Halkbank İhtiyaç Kredisi Hesaplama
HSBC İhtiyaç Kredisi Hesaplama ING Bank İhtiyaç Kredisi Hesaplama
İş Bankası İhtiyaç Kredisi Hesaplama Şekerbank İhtiyaç Kredisi Hesaplama
VakıfBank İhtiyaç Kredisi Hesaplama Yapı Kredi İhtiyaç Kredisi Hesaplama
Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi Hesaplama

Geri ödeme planı nedir?
Kredi kullanımı sırasında müşteriyle kredi veren kurum tarafından üzerinde anlaşılan; kredinin vadesini, faiz oranını, ödenecek taksit tutarını, vergi ve fonları içeren ödeme tablosudur.

Vade nedir?
Kredi kullanırken belirlenen geri ödemelerin süresidir.

En fazla ne kadar ihtiyaç kredisi alınabilir?
Türkiye genelinde bankalar 50.000 TL`ye varan ihtiyaç kredileri vermektedirler. Ancak alabileceğiniz kredi tutarı bankadan bankaya ve başvuru sahibine göre değişebilmektedir.

İhtiyaç kredisi en fazla kaç ayda geri ödenebilir?
Türkiye genelinde bankalar en az 3 ay, en fazla ise 36 aya varan vadelerle ihtiyaç kredilerini tüketicilere kullandırabilmektedirler.

İhtiyaç kredilerine uygulanan vergi ve fonlar nelerdir?
Tüketici ihtiyaç kredileri, Maliye Bakanlığı`nın 2004 yılı Ocak ayında yayınlanan tebliği gereğince damga vergisinden muaftır ancak her taksitte, faiz üzerinden KKDF ve BSMV tahakkuk etmektedir ve bu tutarlar bankalarca ilgili kuruma ödenmek üzere tahsil edilmektedir. Tüzel kişilerin kullanacakları kredilerde ve konut tadilat kredilerinde KKDF muafiyeti vardır.

BSMV nedir ve ihtiyaç kredileri faizlerinden alınan BSMV oranı nedir?
BSMV, Banka Sigorta Muameleleri Vergisi`dir. BSMV, kar üzerinden hesaplanarak resmi kurumlara ödenmek üzere banka veya ilgili kurum tarafından müşterilerinden tahsil edilmektedir. İhtiyaç kredilerinde faiz üzerinden %5 oranında BSMV tahakkuk etmektedir.

KKDF nedir ve ihtiyaç kredileri faizlerinden alınan KKDF oranı nedir?
KKDF, Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu`dur. KKDF, kar üzerinden hesaplanarak resmi kurumlara ödenmek üzere banka veya ilgili kurum tarafından müşterilerden tahsil edilmektedir. İhtiyaç kredilerinde faiz üzerinden %15 oranında KKDF tahakkuk etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir