Pazartesi , Temmuz 22 2019
Ana Sayfa / E-Devlet / E-Devlet giriş üzerinden 2017 seçmen sorgulama işlemleri

E-Devlet giriş üzerinden 2017 seçmen sorgulama işlemleri

-Devlet 2017 seçmen sorgulama işlemleri YSK tarafından aktif edilirken, nerede oy kullanacağım sorusu üzerinden kurul bir takım açıklamalarda bulundu. Yurt içinde ve yurt dışında oy kullanacak vatandaşlar için hazırlanan içerikte kurul “Çipli kimlik kartı” üzerinden uyarıda bulundu: Çipli kimlik kartı, yeni kimlik kartı, eski nüfus cüzdanı… Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ait olan kimlik kartı ile oy kullanabilirler. En önemli açıklama ise yurt dışında yaşayan vatandaşlar için: Oy verme işlemleri 27 Mart 2017 Pazartesi günü başlıyor.

YSK “Nerede oy kullanacağım” sorusu üzerinden 2017 seçmen sorgulama işlemlerini ayrıntılı bir şekilde web sitesinde açıkladı. Sorgulama işlemleri için iki ayrı link bulunmaktadır: Nerede oy kullanacağım ve Yurt dışı sorgulama işlemleri. Nerede oy kullanacağım linki tıklandığında açılacak sayfaya istenen T.C. Kimlik belgesinden “Nüfusa kayıtlı olduğu il, T.C. kimlik numarası ve Nüfusa kayıtlı olduğu sıra no, yazıldıktan sonra, bireyin nerede oy kullanacağı belge üzerinden belli olmaktadır. Yurt dışında  yaşayanlar için sorgulamada ise aynı sorular bulunmaktadır. Yurt dışında yaşayan vatandaşlar için önemli bir uyarı: Oy verme işlemleri 27 Mart Pazartesi günü başlıyor, 9 Nisan Pazar günü sona eriyor. E-Devlet giriş üzerinden sorgulama yapmak için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz

Yüksek Seçim Kurulu ana sayfasında seçim saatlerini açıkladı. Doğu illerinde (belirlenen iller) oy verme saatleri diğer illere göre daha erken başlayacak, daha erken bitecek. Yurt dışında yaşayan vatandaşlar için oy verme günü 27 Mart tarihinde başlayacak, 9 Nisan’da sona erecek. 14 gün içerisinde yurt dışında belirlenen seçim merkezlerinde veya gümrük kapılarında oy verebilecekler. Seçim takvimini açıklayan kurul, tutuklu olan vatandaşlar için 14 Nisan’da listeleme işlemlerini tamamlıyor. Merak edilen sorularla sandık sorgulama işlemleri haber içeriğimizde.

Sorgulama işlemleri için TIKLAYINIZ

E-Devlet üzerinden sorgulama işlemleri için TIKLAYINIZ

Yurt dışında oy kullanma işlemler için TIKLAYINIZ

Saat kaçta başlıyor, saat kaçta bitiyor?


Oy verme işlemleri Doğu illerinde ( Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis) saat 07:00’de başlayacak, 16:00’da sona erecek.

Oy verme işlemleri bu iller haricinde 08:00’de başlayacak, 17:00’de sona erecek.

Oy verme işlemlerinde sandıkta görevli olanlar için kurulun yayınladığı genelgede “298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunun “Oy verme süresi” başlıklı 89. maddesinde; “Oy verme günü, saat sekizden on yediye kadar geçecek zaman, oy verme süresidir. Ancak, saat on yediye geldiği halde, sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler, başkan tarafından sayıldıktan sonra sıra ile oylarını kullanırlar.”

Takvim nasıl işleyecek?

16 Nisan’da yapılacak Anayasa Maddesi değişikliği için yapılacak olan referandumda; 11 Mart tarihinde oy pusulası basma işlemleri başlatıldı. Basımı biten oy pusulaları planlı bir şekilde dağıtılmaya başlanacak. 16 Mart 2017 Perşembe günü, Gümrük sandık kurullarının oluşturulmasının tamamlanması ve ilgililere tebliği ile bu kişilere yönelik eğitim çalışmalarına başlanıyor. 18 Mart 2017’de listelere dair son durumda “1- İlçe seçim kurulunun siyasi partili üyelerince, sandık kurulu başkan adaylarına ilişkin listelerin ilçe seçim kurulu başkanlığına verilmesinin son günü (Saat 15.00),2- İlçe seçim kurulu başkanınca ve ilçe seçim kurulunun siyasi partili üyelerince önerilen başkan adayları arasından ad çekilerek sandık kurulu başkanlarının belirlenmesi ve SEÇSİS’e girilmesi olacak.

27 Mart 2017 Pazartesi günü ilk oy verme işlemleri başlıyor: Gümrük kapılarında ve yurt dışı temsilciliklerinde. Miting düzenlemeleri: 28 Mart 2017 Salı günü için hazırlanan takvimde; 1- Birden fazla siyasi partinin, aynı miting alanı için aynı tarih ve saatte tahsis talebinde bulunmaları halinde ad çekme işleminin yapılması (Saat 11.00), 2- Siyasi partilerin yararlanacakları miting alanları ile tarih ve saatlerinin belirlenmesi ve ilanı (Saat 16.00). 30 Mart 2017 tarihinde kurul TRT’de siyasi partilerin propaganda başvuruları başlayacak ve düzenli bir şekilde siyasi partilerin konuşmaları belirlenecek. 31 Mart 2017’de kurul TRT içinde konuşma sıralandırmasını belirleyecek.

9 Nisan 2017 Perşembe günü iki büyük işlem gerçekleşecek: Yurt dışındaki oy işlemleri sona eriyor, TRT’de siyasi partilerin konuşmaları başlıyor. 12 Nisan tarihinde seçim için kullanılacak malzeme torbaları sandık kurulu başkanlarına verilecek. 13 Nisan 2017’de Tutuklular ile taksirli suçlardan hükümlülere ilişkin askı listelerinin kesinleştirilerek çoğaltılmasına başlanması. 14 Nisan 2017 tarihinde Tutuklular ile taksirli suçlardan hükümlülere ilişkin kesinleştirilen seçmen listelerinin çoğaltılma işleminin tamamlanması olacak.

15 Nisan 2017 Cumartesi günü siyasi partilerin referandum için yaptığı seçim propagandaları sona erecek. Akşam 18:00’den sonra hiçbir siyasi parti propaganda yapamayacak.

16 Nisan 2017 Anayasa Maddelerinin değişimi için yapılacak olan referandum için oy verme günü başlayacak.

Resmi Gazete’nin yayınladığı referandum maddeleri okumak için TIKLAYINIZ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir