Cumartesi , Mayıs 25 2019
Ana Sayfa / Sorgulama / Anayasa Mahkemesi Sonuç Sorgulama

Anayasa Mahkemesi Sonuç Sorgulama

2010 yılının 12 Eylül’’ünde yapılan referandumdan sonra Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının artık Anayasa Mahkemesine bireysel olarak başvuru yapabilme hakları bulunmaktadır. Yürürlüğe konulan bu yeni kanun ile artık vatandaşlar karar verme mercisi olan Anayasa Mahkemesine yaşadıkları illerdeki adliye sarayları aracılığıyla karşı dava açabilme hakkına sahip olmuşlardır. Günümüzde insanlar artık hukuka olan inançlarını kaybetmesiyle ve hatalı karar alınabileceği düşüncesiyle Yargıtay ve Danıştay, Bölge Adliyeleri ve bu gibi diğer itiraz mercilerine karşı verdikleri karardan hoşnutsuz kaldığını ve tarafsız karar alınamadığını savunarak itirazda bulunabilmektedirler.

Artık bu Anayasa Mahkemelerine vatandaşların dava açabilmesi de öyle düşünüldüğü gibi zor ve karmaşık bir işlem değildir, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları diledikleri konularda karşıt oldukları her davalara itirazda bulunabiliyorlar.

Sonucunu Nasıl Öğrenebilirim?

Mahkeme Karar Sorgulama isteyen vatandaşların iki seçeneği bulunmaktadır. Bunlardan ilki Anayasa Mahkemesi’nin İnternet sitesi olan www.anayasa.gov.tr/Kararlar/KararlarBilgiBankasi/ adresinden veya da devletin sunduğu İnternet platformu üzerinde bulunan e-devlet sisteminden öğrenebilmektedirler. Sonuç olarak verilmiş karar ya da mevcut davanın şu andaki akıbeti gibi hemen hemen her türlü bilgiye evinizdeki bilgisayarlardan kolay ve hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Postaneden bir e-devlet şifresi alarak tüm bilgilerinize kolayca ulaşabileceğiniz gibi, Mahkemenin resmi İnternet sitesi aracılığıyla da size yönlendirilen çeşitli bilgileri doğru doldurarak istediğiniz ve merak ettiğiniz bilgilere anında ulaşabilmektesiniz. Artık bilgi paylaşımı resmi kurumlar tarafından da baya bir kolaylıkla yürütülmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir